STOP PLASTŮM V NAŠICH DOMOVECH
Sádru ano, polyuretan a polystyrén ne
Žijeme v době, kdy celá společnost všemožně bojuje za snížení jinak hojného počtu plastů v našem okolí. Ano, kdo by chtěl namísto věcí přírodních být obklopen, co obklopen, doslova zasypán plasty. A přesto tak mnozí činí, snad z nevědomosti. Není těch plastů pro náš dům už dost?
Řekněte sami: lino, tapety, nábytek, zateplení, bytový textil, dekorace, to vše je částečně nebo plně z plastů. Proto by bylo vhodné alespoň tam, kde není žádána specifická technická funkčnost plastů, je zkrátka z interiéru vyřadit a sáhnout po tradičních materiálech, jako jsou kámen, sádra, dřevo, sklo, keramika atd.
Já se tematicky budu věnovat tradiční sádrové výzdobě, která, jak vám v této sekci dokážu, je v mnoha ohledech lepší než polystyrenové a polyuretanové náhražky. Například sádra po smísení s vodou ztvrdne v minerál sádrovec. Jedná se tudíž o přírodní materiál, proto jsou sádrové štuky zdravotně nezávadné, navíc se po osazení nekroutí a ve spojích nepraskají, na rozdíl od polyuretanových nebo polystyrénových štuků.
Sádrová štuková výzdoba má i ostřejší a přesnější kresbu hran. Pokud je sádrová štuková výzdoba poškozena, lze ji opravit. Bohužel všechny tyto kladné vlastnosti, které jsem vyjmenoval u sádrových štuků, polyuretanové nebo polystyrénové dekorační prvky nemají, a proto je naše firma neaplikuje a nedoporučuje do vašeho interiéru.
SÁDROVÉ A JINÉ MINERÁLNÍ DEKORAČNÍ PRVKY
POLYSTYRENOVÉ DEKORAČNÍ PRVKY
POLYURETANOVÉ DEKORAČNÍ PRVKY
Zdravotní nezávadnost
- Nezávadný minerální materiál prověřený staletími užívání. Zabraňuje tvorbě plísní a přispívá ke zdravému klimatu v místnosti.
- U jakékoliv umělé hmoty vám nikdo nezaručí, že je 100% nezávadná. Polystyrenové dekorační prvky teprve čekají na své prověření.
- U žádného plastu nikdo neví, co udělají s lidským tělem leta užívání.
Odolnost vůči požáru v místnosti
- Nehořlavý materiál, který v žáru nevytváří jedovaté zplodiny. Spadá do třídy A1 – nehořlavé výrobky.
- Velmi hořlavý materiál, který navíc v žáru vytváří toxické zplodiny. Velmi hořlavý spadá do třídy E – výrobky, které nejvíce přispívají k šíření požáru. Lineární rychlost šíření ohně povrchem polystyrenu je 1 cm/sec. Hoření polystyrenu je doprovázeno masivním vyloučením (267 cm³/m³) hustého černého toxického kouře. Hořící polystyren se podobá hořícímu napalmu (rychlost hoření je cca 10,5 m/min.).
Zdroj časopis Zdravé bydlení…
- To samé co u polystyrénu, hořlavý a toxický při žáru. Spadá do kategorie E.
Opravdu nechci být v místnosti, kde hoří strop. Údaje z časopisu Zdravé bydlení nabízí přímo hororové scénáře, jak rychle se požár kvůli těmto materiálům šíří.
„11 g polyuretanové pěny spalovaných v nedostatečně větraném prostoru vytvoří 1 m³ toxického plynu. Jeden kilogram takového materiálu může vytvořit smrtelnou koncentraci v prostoru o objemu 100 m³, což odpovídá například většímu obývacímu pokoji,“ shrnuje Ing. Otto Dvořák, Ph.D. ve studii Toxicita zplodin hoření látek, materiálů a výrobků ve stavebnictví, rozborová zpráva pro Asociaci výrobků minerální izolace.
Ekologie
- Ekologicky a snadno recyklovatelné jako prostá stavební suť. Přírodu nijak nezatěžuje, dokonce se v ní běžně vyskytuje jako minerál selenit (sádrovec). V Čechách se nachází lom na sádrovec, který je známý jako Stříbrné jezero.
- Polystyrenové dekorační prvky jsou špatně a pracně recyklovatelné. Pokud se polystyren dostane do přírody, velmi dlouho se rozpadá a při oxidaci může znehodnotit vodu. Navíc všude létají otravné kuličky a na vše se lepí. Kdo to nezná?
- Polyuretanové dekorační prvky se také velmi špatně recyklují.
V hloubce skládek, kde je potřebné teplo a vlhko, je ideální prostředí k oxidaci. Radši si ani nepředstavuji, jaké jedy tam vznikají.
Kvalita zpracování
- Kvalita je velmi vysoká, sádrové dekorační prvky jsou ostré v kresbě, pevné a pružné. Na sádrovém odlitku vidíte kapiláry otisku lidské ruky.
Velikost detailů, se kterou je možno při práci se sádrou pracovat, je pár mikronů. To umožňuje odlévat textury kůže, listů, látky atd.
- Kvalita polystyrénových dekoračních prvků není valná. Hrbolatý povrch pěnového polystyrénu je dost znát i po několikačetném přetření. Ostrost hran, kde? Polystyrenové výlisky v žádném případě nedokážou napodobit krásu a eleganci sádrového odlitku.
- Polyuretanové dekorační prvky jsou sice trochu kvalitnější než polystyrén, ale provedení detailů stále nedosahuje úrovně sádry.
Trvanlivost
- Trvanlivost je přímo skvělá. Dnes restaurujeme interiérovou štukovou výzdobu, která je stará 300–400 let a mnohdy je v perfektním stavu. Jedná se tedy o ideálně prověřenou technologii.
- Polystyrenové dekorační prvky jsou samy o sobě trvanlivé, i když nejsou zrovna odolné vůči mechanickému poškození. Problém je v jejich nekompabilitě s povětšinou minerálními technologiemi, jako je omítka stropu a stěny. (Je to, jako byste si na látkovou tapetu nalepili cihlu.)
Viděl jsem mnoho realizací polystyrenových stropních lišt a většina měla už po pár letech vážné defekty v podobě dilatačních prasklin.
- Trvanlivost polyuretanu je na podobné úrovni jako u polystyrenu. Mechanická část trvanlivosti je sice na tom trochu lépe, ale zase polyuretan špatně reaguje na výkyvy teplot.
U obou náhražkových materiálů samozřejmě platí, že nejsou prověřené časem. Myslím si, že tyto materiály časem stejně zakáže EU 🙂.
Prodyšnost
- Prodyšnost je u sádrových prvků samozřejmě velmi dobrá. Podkladové omítky nijak nedegradují.
Zabraňuje se tvorbě plísní. A celkově materiál napomáhá utvářet zdravější klima v místnosti.
- Jedná se o špatně prodyšný materiál, který s kombinací cizorodého prvku lepidla uzavírá podkladovou omítku, která degraduje a může plesnivět. Existuje celá řada studií zabývajících se spojitostí mezi zvýšeným výskytem plísní ve zdivu a použitím polystyrenu ve stavebnictví. Stejně tak i mnoho internetových článků snažící se to dementovat.
Při použití zdravého selského rozumu ale každý člověk snadno zjistí, kde je pravda 🙂 .
- Špatně prodyšný materiál. Vlastnosti prakticky na podobné úrovni jako u polystyrenu.
Myslím si, že bychom se měli snažit v interiéru používat nejčastěji materiály jako: dřevo, kámen, štuk/sádra, sklo, keramika, přírodní textilie apod. a snažit se eliminovat zbytečné plasty.
Tvarová stabilita
- Tvarová stabilnost je u minerálních materiálů většinou na vysoké úrovni a u sádry tomu není jinak. Prvky jsou velmi odolné vůči smrštění vlivem: změny teploty, UV záření, vlhka, stáří atd.
Zkrátka se říká, že je to pevné jako kámen, a tím sádrové stropní lišty bezpochyby jsou.
- Tvarová stabilnost je bohužel u organických materiálů na nízké úrovni a u dekoračních prvků z pěnového polystyrenu tomu není jinak. Prvky degradují vlivem: stáří, UV záření, vlhka. Materiál je sám o sobě velmi měkký, a pokud je vystaven i drobné destrukci, sesedá se, prohýbá se, zkrátka se velmi snadno podřizuje tlaku a směru síly na něj vystavené.
- Materiál je pevnější než prvky z polystyrenu, přesto pro tvarovou stabilnost platí vesměs to samé. I když překvapivě dochází i k degradaci změnou teplot v místnosti. Dochází k tomu vlivem rozdílného smrštění zdi a polystyrenového nebo polyuretanového prvku.
Já osobně mám velmi špatnou zkušenost.
Cenna
- Cena sádrových prvků není nikterak nepřívětivá. Uvedu ideální příklad: Stropní rozeta 110296 z našeho katalogu Classic o průměru cca 38 cm – 409 Kč.
- Polystyrenové dekorační prvky jsou sice levnější, ale ne o moc a jejich nízkou kvalitu nevyváží cenové zvýhodnění. Uvedu ideální příklad: Stropní rozeta konkurenčního katalogu o průměru cca 40 cm – 265 Kč.
- Cena polyuretanových prvků je překvapivě dost vysoká. Opět platí, že cena absolutně neodpovídá kvalitě, tentokrát ale z druhé strany mince. Uvedu ideální příklad: Stropní rozeta konkurenčního katalogu o průměru cca 40 cm – 800 Kč.
Výsledky srovnávání a závěrečné známkování
Pokud jste dočetli srovnávací sloupce až sem, možná si už nyní myslíte, tak jako já, že sádrové dekorační prvky oproti polystyrenovým a polyuretanovým jsou ve všech ohledech lepší zboží. Až na jednu věc. Polystyrenové a polyuretanové prvky lze vyrábět v obrovských sériích, dobře se skladují a přepravují, což je nesporná výhoda, ale výrobců a obchodníků, ne vaše.
Závěrem bych rád sdělil, že výše popsané informace byly sestaveny na základě mé osobní zkušenosti a považuji je za svůj osobní názor. Pokud existuje někdo, kdo má jiný názor, velmi rád s ním povedu diskusi, která, věřím, může být jen ku prospěchu. Koneckonců informovanost společnosti je to, oč tu běží. Své pozitivní/negativní zkušenosti, pokud se o ně chcete podělit, mi pište do komentářů.